ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ αποτελεσμάτων – 33οι Πανελλήνιοι Θεατρικοί Αγώνες Ερασιτεχνικών Θιάσων

Ιούλ 1, 2019

ΔΗΜΟΣ ΖΩΓΡΑΦΟΥ

Ν.Π.Δ.Δ. ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ & ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Γρ. Πολιτιστικών Εκδηλώσεων

Δ/νση: Ανακρέοντος 60, Ζωγράφου-157 71

Πληροφορίες: 210-7481396

 

Σας ανακοινώνουμε τις ομάδες που επιλέχθηκαν και θα λάβουν μέρος στους

33ους Πανελλήνιους Θεατρικούς Αγώνες Ερασιτεχνικών Θιάσων καθώς και το σκεπτικό της προκριματικής επιτροπής.

 

«Στις 25 Ιουνίου 2019, ο Τομέας Πολιτισμού και Αθλητισμού του Δήμου Ζωγράφου συγκρότησε  επιτροπή επιλογής  ερασιτεχνικών ομάδων που έθεσαν υποψηφιότητα  για τους «Πανελλήνιους Θεατρικούς Αγώνες Ερασιτεχνικών Θιάσων» του 2019.

Τα μέλη της επιτροπής: Νίκος Γκεσούλης (πρόεδρος), Μαρία Βαρδάκα και Βάλια Σαπανίδου (μέλη),  με ομόφωνη απόφαση, κατέληξαν  στην επιλογή των θιάσων με το παρακάτω σκεπτικό:

Η επιλογή έγινε με σεβασμό στην 33χρονη ιστορία του θεσμού, ώστε οι φετινοί «Πανελλήνιοι Θεατρικοί Αγώνες Ερασιτεχνικών Θιάσων» να ανταποκριθούν στις προσδοκίες των δημοτών, των θεατρόφιλων και όσων στηρίζουν ως σήμερα αυτή την προσπάθεια.

Πρόθεση της επιτροπής ήταν η διαμόρφωση ενός ρεπερτορίου που θα συνθέτει ένα πλούσιο υλικό,  αποκρυσταλλώνοντας αρκετές από τις τάσεις της σύγχρονης θεατρικής πραγματικότητας και έκφρασης.

Με ιδιαίτερη ευαισθησία προς την ελληνική δραματουργία, δόθηκε χώρος στο ελληνικό θεατρικό έργο, αγκαλιάζοντας από κλασικά κείμενα ως  αυτά που εκφράζουν πιο σύγχρονους προβληματισμούς.

Η ξένη δραματουργία εκπροσωπείται από γνωστά, κορυφαία θεατρικά έργα αλλά και με κείμενα που σπάνια έχει την χαρά να παρακολουθήσει το κοινό.

Ακόμα,  ένα μέλημα της επιτροπής ήταν να δοθεί βήμα σε ομάδες που δίνουν τον αγώνα τους είτε κάτω από δύσκολες συνθήκες είτε έρχονται από την περιφέρεια.

Τέλος, οφείλουμε ένα θερμό «ευχαριστώ» σε όλες τις ομάδες  που θέλησαν να συμμετέχουν σε αυτή την θεατρική γιορτή και τιμούμε το γεγονός ότι σε δύσκολους και αποθαρρυντικούς καιρούς, επιμένουν, τολμούν και δημιουργούν πολιτισμό!»

 

Οι ομάδες που θα λάβουν μέρος  (με σειρά αρ. πρωτ. κατάθεσης φακέλου) είναι :

  • ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ «Θεάτρου Ατραπός» (Παλλήνη)

«Χειραφέτησις»  Γ. Σουρή

  • Θεατρική Ομάδα Οικογένειας Κεθεα Διάβαση – ΟΜΑΔΑ ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

«Ο επιθεωρητής» Ν. Γκόγκολ

  • ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ «ΑΠΟΛΛΩΝ» ΠΕΡΙΓΙΑΛΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

«Γιο-γιο» Μίνα Πέτρου Βενετσάνου

  • ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ «ΟΝΕΙΡΟΒΑΤΕΣ»

«Ο βασιλικός» Αντώνη Μάτεση

  • Θεατρικό Εργαστήρι Διστόμου «ΘΕΑΤΡΟΦΡΕΝΕΙΑ»

«Η Δράκαινα» Δ. Μπόγρη

  • Κορινθιακό Θέατρο «Βασίλης Ρώτας»

«Τα γουρούνια τραγουδάνε ακόμα» Γ. Καλαντζόπουλου

  • ΔΟΠΑΠ ΠΑΠΑΓΟΥ-ΧΟΛΑΡΓΟΥ

«Τα φρούτα του πνεύματος» Λ. Τολστόι

  • Θεατρική Ομάδα «Καρτέλ Αίγιο»

«Η βασίλισσα της ομορφιάς» Martin Mc Donagh

  • Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών

«Το παιχνίδι της σφαγής» Ε. Ιονέσκο

  • Θεατρική Ομάδα «Μέθεξη» (Καλαμάτα)

«Ο γλάρος» Α. Τσέχωφ

1η επιλαχούσα ομάδα:

  • Θεατρικός Όμιλος Άνδρου

«Τίμων ο Αθηναίος» Ο. Σαίξπηρ

 

Ευχαριστούμε όλες τις ομάδες για την συμμετοχή τους και σας περιμένουμε το Σεπτέμβρη !